Výber tlačiarne do firmy - porovnanie nákladov na prevádzku

02.01.2018

Narazili ste na super lacné "firemné" tlačiarne a multifunkčné zariadenia? Viete koľko vás tlačiareň stojí aj po roku prevádzky? Skúsme sa spolu pozrieť či tá super lacná tlačiareň je naozaj taká lacná ako v reklame. V niektorých prípadoch vás môže stáť prenájom profesionálneho zariadenia menej ako keby ste si lacnejšie zariadenie obstarali z vlastných prostriedkov.

Pripravili sme pre vás jednoduché rady, načo sa zamerať pri kúpe tlačiarne do firmy.
Postupne budeme pridávať aj porovnávania jednotlivých kancelárskych zariadení rôznych výrobcov.

Ak kupujete tlačiareň, alebo multifunkčné zariadenie do firmy mali by ste poznať všeobecné pravidlo, že čím je zariadenie lacnejšie, tým je prevádzka vyššia. Aj keď kupujúci toto pravidlo pozná, ešte stále je pre mnohých základným parametrom cena zariadenia a v lepšom prípade aj cena tonerov. Porovnanie a výber zariadenia podľa technických parametrov väčšina užívateľov zvládne pomerne jednoducho. Dôležité sú však aj parametre, ktoré si pri výbere možno ani nevšimneme.
Čo si teda treba pri nákupe zariadenia všímať viac ako len cenu tlačiarne a tonera ?

Pokúsim sa to zhrnúť v nasledujúcich bodoch.

 • Okrem ceny si treba porovnať aj výťažnosť spotrebného materiálu.

  V konečnom dôsledku totiž môže byť na prví pohľad lacnejší toner nevýhodnejší. Výhodnosť spotrebného materiálu si vieme skontrolovať tak, že si vypočítame cenu za 1 kópiu alebo výtlačok jednoduchým výpočtom:

Cena za kópiu = cena tonera / výťažnosť tonera

Tak jednoducho zistíme, že napr. toner za 50€ s výťažnosťou 2500 strán je omnoho nevýhodnejší ako toner za 90€ s výťažnosťou 16000 strán. Väčšina výrobcov uvádza výťažnosť (počet výtlačkov pre daný toner)/ pri 5% pokrytí strany, ale sú aj výrobcovia napr. Sharp, Toshiba.., ktorý uvádzajú výťažnosť tonerov pri pokrytí 6% a to treba tiež vziať do úvahy.

 • Aký toner je dodávaný s tlačiarňou.

  K väčšine tlačiarní alebo multifunkčných zariadení výrobcovia dodávajú tzv. štartovacie tonery, ktoré sú na úrovni 30-60% štandardných tonerov pre dané zariadenie. Pri profesionálnych zariadeniach sa však niekedy toner v balení nenachádza. Preto sa k takýmto zariadeniam dodávajú plnohodnotné tonery. Overíme si či v uvedenej cene zariadenia sa nachádza aj spotrebný materiál. Seriózny predajca by mal sám uvádzať či v cene zariadenia je toner štartovací, plnohodnotný alebo si toner treba zvlášť dokúpiť.
 • Čiernobielu alebo farebnú.

  Farebná tlačiareň má zvyčajne vyššie náklady na čiernobielu tlač ako monochromatická tlačiareň. Preto ak tlačíme veľa výstupov čiernobielo a farebne len občas treba rátať aj s touto skutočnosťou.
 • Odporúčaný výkon/zaťaženie.

  Odporúčaný výkon zariadenia je doporučený počet obrazových výstupov (kópií alebo výtlačkov) za mesiac, ktorý by sa nemal prekračovať. Udáva údaj pre najoptimálnejšie využitie zariadenia vzhľadom k intervalu výmeny spotrebného materiálu a životnosti zariadenia. Preto by sme pred kúpou zariadenia mali aspoň približne poznať tento údaj.
 • Maximálny výkon/zaťaženie.

  Maximálny výkon zariadenia je maximálny počet výtlačkov alebo kópií za mesiac. Táto hodnota umožňuje porovnanie trvácnosti produktov vzhľadom na iné zariadenia.
 • Záručné podmienky a pozáručný servis.

  Výrobcovia mávajú odlišné podmienky záruky ak kupujete zariadenie ako koncový užívateľ (zákonná 2 ročná záruka), alebo ako spoločnosť kde môže byť záruka kratšia. Výrobcovia majú v ponuke možnosť predĺženú záruku dokúpiť.
 • Kúpa alebo prenájom.

  Sú prípady keď za prevádzku zariadenia, ktorého nákup bol výhodný zaplatíte viac ako keby ste si profesionálne zariadenie prenajali. Pri prenájme zariadenia preberáme kompletnú servisnú starostlivosť aj dodávky spotrebného materiálu na seba. Nezriedka pri cene menšej ako vás stojí prevádzka vášho aktuálneho zariadenia budete môcť využívať pokročilejšie funkcie pri komfortnejších podmienkach.

Na prvý pohľad lacnejšia tlačiareň sa po podrobnejšom preskúmaní nákladov môže ukázať ako tá drahšia. Na nasledovných odkazoch si môžete pozrieť konkrétne príklady. Všetky použité ceny sú bez DPH 20% a sú to odporúčané ceny jednotlivých distribútorov platné v čase porovnávania zariadení.

Radi Vám pri výbere zariadenia pre vašu kanceláriu pomôžeme, stačí ak nám zašlete aké zariadenie si chcete zakúpiť a my sa pokúsime navrhnúť lepšie riešenie, alebo vám potvrdíme váš výber.

.